Obchodná Agentúra - Fakt ju potrebujem? Ak áno, tak kedy?

Obchodná Agentúra
Fakt ju potrebujem? Ak áno, tak kedy?

Máte radšej podcasty? Všetky epizódy nájdete na týchto platformách...

YouTube-Podcast
Apple-Podcast
Spotify-Podcast
Google-Podcast
YouTube-Podcast
Apple-Podcast
Spotify-Podcast
Google-Podcast
Obchodná agentúra je ako milenka... Potrebujem ju?
Bytostne asi nie, ale je pekné ju mať.

Milenka pôsobí možno na prvý dojem ako drahá sranda, ale keď po 20 rokoch Vám partner už len píli uši a nijako extra to spolunažívanie Váš život neobohacuje, hneď je život krajší, keď Vás má kto vytiahnuť z depresií. Vaša "budúca bývalá" to pravdepodobne nebude, svokra už vôbec. 

Milenka môže dať Vášmu životu nový smer. Jasné, nenecháte si ju večne, ale v daný moment splní účel lepšie ako 100 psychológov.

Rovnako s obchodnou agentúrou, je potrebné sa posúvať dlhodobo v obchode, ale nie vždy to má zmysel a je lepšie si zobrať niekoho externého na nejaký čas, než vymýšľať koleso, ktoré použijete raz-dvakrát. 

Takáto agentúra v princípe nemá dlhodobo suplovať rolu interného obchodu, ale má to byť efektívny nástroj na preklenutie istých období kedy potrebujete buď vyšší výkon, alebo potrebujete isté špecifické skills, ktoré interný obchod často nemá, ako napríklad vstup na nový trh kde potrebujete rok tlačiť len a len akvizíciu na veľkej škále, a následne sa venovať farmingu. Lenže akvizičný obchodník vyžaduje úplne iný skill-set ako takzvaný “farmár”. 

K tomu si treba uvedomiť fakt, že akvizičný obchod vie málokto riadiť (s výnimkou MLM-károv, tí sú asi jediní, ktorí sa držia osvedčenej klasiky a ako jedni z mála to robia relatívne dobre).

Ak potrebujeme povedzme tím 10 obchodníkov na 1 rok nemá zmysel riešiť hiring, onboarding, training atď. pretože za ten rok sa nám to proste neoplatí a + k tomu treba postaviť firemné procesy, databázy, podporný marketing atď. V takomto prípade je ďaleko efektívnejšie si najať tím skúsených zabehnutých odborníkov, ktorí sú síce na prvý pohľad drahí, no v konečnom dôsledku sú zaprvé efektívnejší, pretože onboarding je podstatne rýchlejší, a za druhé vám tým odpadne hromada počiatočných nákladov, takže v konečnom dôsledku je lacnejšie si prenajať drahého človeka ako si ho vychovávať a po roku ho zase prepúšťať. To isté platí ak potrebujeme krátkodobo vyšší výkon.

Na trhu existuje viacero takýchto agentúr, no každá má svoje špecifiká.

Keď som sa rozhodol založiť Expanduj.eu nebolo to preto, aby som konkuroval súčasným hráčom na trhu, ale aby som vyplnil dieru a robil to, čo oni nerobia. Či už to nevedia, nechcú alebo dokonca to robia a nemajú výsledky, už je jedno, no podstatné je, že aktuálne na trhu mi táto služba chýba, a nakoľko je obchod dlhodobo moja vášeň a sprevádza ma po celý život, tak som si povedal, že je asi čas ukázať svetu, že sa to dá robiť aj efektívne.

Je pravda, nie je to pre každého a z rôznych dôvodov.

Niekto na to nemá vhodný produkt, iný na to zase nemá peniaze pretože zďaleka nie sme najlacnejší na trhu, ale máme niečo, čo veľkej časti konkurencie chýba, a kupodivu nie je to efektivita aj keď tá tiež často pokulháva. 

No ako najväčší problém badám absenciu sebereflexie a ambíciu uzavrieť každý jeden deal. Jednoducho zoberú každého klienta čo im zaklope na dvere a absolútne ignorujú fakt, že proste to pre daného klienta nie je vhodné riešenie. Inými slovami, keď sa pozriem na produkt, maržovosť, očakávané ciele, budget, možnosti trhu, moje možnosti čo si viem predstaviť ako by som to vedel predávať a vyhodnotím, že to nemá šancu uspieť, tak do toho proste neleziem. 

Niekedy je lepšie proste klientovi povedať, že my mu pomôcť nevieme, a že mu odporúčame radšej si to pomaličky interne farmiť, než ho tlačiť do služieb, ktoré mu nemajú ako pomôcť. 


Klient tým stratí peniaze, čas, motiváciu a my by sme tak zase získali nespokojného klienta a zlé referencie - no mám ja toto za potrebu? Vždy bude dosť klientov, ktorí majú problém s obchodom a chcú posúvať seba aj firmu vpred. Ak mám tú možnosť, tak si vyberám firmy kde som si istý, že viem doručiť kvalitný výsledok, obe strany tým môžu len získať.

Poďme sa ale pozrieť bližšie na kategórie obchodných spoločností, ktoré na trhu pôsobia. Nakoľko k viacerým z nich mám ale svoje výhrady a to či už osobné alebo zlé referencie od ich bývalých klientov, radšej nebudem menovať. 

A týka sa to aj tých “top of the top”, ktorých považujem za lídrov trhu a fakt sú dobrí v istých ohľadoch, no v iných majú tiež svoje chybičky krásy, ktoré Vás môžu stáť šialené peniaze ak pôjdete do spolupráce.
Cold-Outreach AnalyticsCold-Outreach Analytics

B2B marketéri

Prvá skupina sú viac menej klasické marketingovky, len s tým rozdielom, že sa focusujú na B2B - super “niche”, toto na trhu ozaj chýba a je týchto agentúr za mňa hrozne málo. Tu im nemám moc čo vytýkať, hold nie vždy sa spolupráca vydarí ale to je v každom biznise a celkovo aj napriek môjmu veľkému odporu všeobecne k marketérom a marketingovkám hodnotím zrovna tento segment ako za jeden z najzdravších. 

Prácu si robia celkom dobre a nebál by som sa ísť do spolupráce, dokonca ja sám istú časť aktivít outsourcujem práve takýmto agentúram lebo sú veci čo sa mi proste robiť nechcú a oni to spravia lepšie.

Prenájom obchodníkov

Táto kategória je v skutočnosti veľmi malá aj napriek silnému PR lídra trhu, podľa ktorého som si myslel kedysi, že točia aspoň 10 mega na tom. Dá sa povedať, že v tejto oblasti pôsobí viacero agentúr, no tu sa povenujeme prvej časti a druhú časť z nich si rozvinieme vo vlastnej kategórii “Navolávanie stretnutí”. 

Tu hovoríme o agentúrach, ktoré majú nejakých obchodníkov, tých prenajímajú firmám a funguje to podobne ako operatívny lízing. T.j. oni Vám dajú obchodníka s nejakou základnou znalosťou obchodu (ale stále lepšie ako interný obchodníci vo väčšine firiem), a robte si s ním čo chcete.

Jo a táto služba je ešte aj šialene lacná a ak beriem málo, tak preboha akých už môžem mať ľudí keď mám priemerný obrat na zamestnanca menej ako 1500€? Domyslite si… 


Takýto obchodníci sú logicky využívaný na “sales” typu obiehanie krčiem a predávanie piva, či naskladňovanie jogurtov kade tade po dedinských “sámoškách” či obiehanie pizzérií s vínnou kartou, kde máme fľašku o 20 centov lacnejšie ako konkurencia. Brr, nič čo by som chcel robiť.

Navolávanie stretnutí

Tu už sme na tom trošku lepšie, a túto kategóriu čiastočne zastávajú aj call-centrá. Oni to síce robia inak, ale v podstate tiež prispievajú do vienka toho, čo sa dá na trhu využívať. Ak sa ale vrátime priamo k obchodným agentúram čo sa tomuto venujú, tak tu sa dostávame k tomu, že majú nejaký už trošku rozumnejší skill v rámci skutočného B2B obchodu, t.j. vedia si spraviť nejaký ten podporný marketing, lead-gen, napísať call-scripty, majú nejaké procesy a jednoducho sa starajú o to, aby interní obchodníci klienta mali ani nie že leady, ale už ako keby rozkomunikované obchodné prípady, a aby klientovi obchodníci už len behali na vysoko kvalifikované stretká, kde bude vysoká miera úspešnosti. 

Toto už mi príde sympatickejší model ako prenájom obchodníkov, keďže problém nie je zvyčajne v obchodníkoch ale v manažmente daných firiem, t.j. nikdy to nemôže efektívne fungovať.

Tento model aj napriek tomu, že je super mi príde, že je strašne lacno naceňovaný a stále sú dané agentúry limitované tým, že ak mám pod 2000€ priemerný obrat na obchodníka, tak hold asi nemôžem mať top B2B-čkových ľudí, veď už len školenia stoja X tisíc eur na človeka keď nastúpi, aby bol dostatočne kvalifikovaný a vedel predávať ako pán od A do Z.

Lead-generation agentúry

Tu by sme mohli povedať, že firmy, ktoré to robia zrátame na prstoch jednej ruky, a je to doména skôr rôznych freelancerov. Tých by som sa nebál, pokiaľ sa teda nebavíme o neodolateľných ponukách na tieto služby zvyčajne z Indie či Pakistanu. 

No čoho by som sa ozaj bál je jeden z európskych lídrov na tomto trhu. 

Inými slovami, ľudia za tou firmou vedia ako na to, no extrémne rýchlo vyrástli, nahajrovali mraky juniorov a aj napriek super salesákom a extrémne dobrému PR majú fakt tragické výsledky. 

Pri pohľade na referencie vidíte samé korporáty rôzne zo sveta, no nevidíte ani jednu jedinú “kejsku”. Keď sa bavíte s ex klientmi lokálnymi, ktorých ani v referenciách nemajú lebo zvyčajne to nie sú žiadne svetové výsledky, zistíte že viac majiteľov firiem naštvali tie kampane než že by im pomohli s biznisom. Inými slovami, dávajte veľkého majzla u koho si to kupujete, aké má referencie, či robí aj nejaké kejsky s klientmi atď. 

Radšej by som šiel do toho freelancera, tam je nižšie riziko ale tiež by som sa poradil s konzultantom nejakým, ktorý dokáže trošku nasmerovať keďže má prehľad. 


Tu už nejde o prepálené peniaze, ale o to že keď sa to spraví vo veľkom a zle, môžete si totálne odpáliť povesť na danom trhu a znemožniť potenciálny biznis do budúcna.

Inými slovami, nič neriskujte a rovno volajte nám, pretože ako by povedal klasik - “Jsme mladí, krásní, inteligentní, každej nás musí mít rád!”. A okrem iného vieme čo robíme. Ak Vám to nemá ako pomôcť, rovno Vám to povieme a nebudeme z Vás ťahať prachy za každú cenu.

Komplexné externé obchodné oddelenie

Tak a toto je moment, kedy idem hovoriť najmä o sebe a nemenovanej agentúre, ktorá aj napriek zopár negatívnym referenciám robí komplexný balík služieb a robí to dobre “overall”.  Zlé referencie boli len na základe toho, že sa ulakomili na deal kedy to úplne nedávalo zmysel ale zobrali ho aj keď verím, že vedeli, že to nemôže fungovať ale inak pohoda. 

Oni robia v podstate čokoľvek čo súvisí s obchodom, tj. sales outsourcing, navolávanie, prospecting, lead-generation, interim management, školenia obchodníkov, mentoringy, podporný marketing… no proste všetko ale viac sa zameriavajú na ten exekutívny obchod, a menej na riadenie obchodu. Jasné, stále si od nich viete zobrať kvalitného interim manažéra, no core je v tej exekutíve.

My sa zase snažíme skôr focusovať ani nie na školenia obchodníkov ako väčšina, ale na strategické riadenie B2B salesu či do budúcna komplexný outsourcing. 


Tiež edukujeme, mentorujeme, podporujeme, no nie obchodníkov ale majiteľov firiem v tom, aby vedeli ako vybudovať a riadiť obchodné tímy, ako postaviť infraštruktúru, ako nastaviť odmeňovací systém, zvýšiť efektivitu, a všetko možné okolo toho ale primárne v akvizičnom obchode a “potažmo” aj farmingu. Školenie obchodníkov atď. to nechávame na povolanejších.

Spúšťanie Expanduj.eu má 2 fázy, prvá fáza zastrešuje to čo som hovoril + lead-generation kampane. V druhej fáze (cca za 6-9 mesiacov) máme v pláne zaviesť službu komplexný sales outsourcing ale nielen navolávanie, ale aj na kompletku uzatváranie dealov od A po Z a to primárne SDR/BDR (Sales/Business Development Representative) vrátane lead-genu a podporného marketingu. Možno to rozšírime časom aj na AE (Account Executive - Lovec) a AM (Account Manager - Farmár), uvidíme.

Ako si vybrať ten správny typ?

Tak, toto už by som asi nechal na Vaše zváženie. Neexistuje správna cesta, samozrejme najradšej by som bol keby ste chodili len za nami, ale uvedomujem si, že aj kolegovci musia niečo jesť, takže je to len a len na tom kde Vás tlačí topánka. 

Máte super obchodníkov a chýbajú Vám len dopyty? 

Hľadajte len lead-gen agentúru, ktorá Vám vyhovuje najviac. 

Nemáte ani obchodníkov alebo veríte, že Váš obchod by vedel fungovať aj lepšie? 

Hľadajte mentora pre Vášho obchodného riaditeľa. 

Potrebujete edukovať obchodníkov? 

Choďte všade inde len nie za nami. My to proste nevieme a sami si voláme školiteľov ku nám, aby učili našich obchodníkov ako robiť tú danú konkrétnu vec najlepšie. Koniec koncov každý sme odborník na nejakú časť a ani by som nechcel všetko vedieť a robiť pretože by som stratil focus, jednoduchosť a to by bol brutálny limit pri škálovaní.

Prečo asi začíname s lead-genom, pretože potrebujeme mať najprv stabilný cash-flow pri nízkych nákladoch a stať sa majoritným hráčom na SK/CZ markete v relatívne krátkom čase. 

Keby sme začali hneď robiť všetko, neboli by sme schopní ten rast ani ufinancovať a ani uriadiť pretože, aby sme sa dostali na rovnaké čísla by sme potrebovali násobne viac personálu, t.j. náklady. Isté veci majú hold čas 🙂

Na čo si pri výbere dodávateľa dávať pozor?

Na peniaze!

A teraz si nerobím srandu ale myslím to vážne, keď vidíte, že si niekto pýta podozrivo málo peňazí, nechoďte do toho. 

Ako môže obchodná firma, ktorá má riešiť klientom obchod mať šialene nízky obrat? Ako môžem mať kvalitných ľudí keď to, čo máte platiť nepokryje ani fixnú zložku platu obchodníka? Ako môžeme mať kvalitné školenia personálu keď nie je z čoho to platiť? Ozaj chcete mať najlacnejšieho obchodníka na trhu? Veríte, že takýto Vám prinesie biznis, keď nevie robiť ani svoj vlastný biznis? Ja nie.

To isté platí o lead-gene. 

Ak to niekto vie robiť, má tak či tak šialený pretlak klientov, a viazne mu skôr dodávanie služieb než obchod. Takáto firma nemá dôvod robiť za ceny ako Indovia, lenže! Ak to vie robiť pre seba, je oveľa pravdepodobnejšie, že to bude vedieť robiť aj pre Vás. 

Veď vy tiež nie ste asi najlacnejší na trhu predpokladám (kvalita nikdy lacná nebude) tak prečo to chcete po Vašich dodávateľoch, a ešte k tomu v tak citlivom segmente ako je obchod, ktorý Vám priamo nosí do firmy peniaze. 

Platí tu porekadlo: “nie som tak bohatý, aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci”.

Záver:

Každý si potrebuje nájsť to svoje, moje články nie sú o tom, aby som dával exaktné návody poväčšine, ale aby sme začali o veciach premýšľať viac do hĺbky. 

Obchod je všeobecne hrozne poddimenzovaný čo sa týka riadenia. 

V 90tych rokoch sice zažil trošku boom a v tom čase sa aj veľa manažérov posunulo, keďže objavili rôzne školiace systémy ako knihy Rona Hubbarda či prebrali veľa vecí od Amerických MLM firiem či korporátov, kde je obchod kultúrne zakorenený podstatne viac ako u nás, no treba si uvedomiť zásadnú vec, 90-tky sú preč. 

To, že máte veľkú firmu ešte neznamená, že tu bude aj o 10-15 rokov. 

Tak ako sa mení doba, musí sa meniť aj spôsob riadenia a zastúpenie technológií v obchode, s tým čo viete a robíte posledných 20-30 rokov si už dnes ozaj nevystačíte ak chcete čo i len udržať krok. 

Ak máte ambície na ďalší rast, je to absolútne nevyhnutné, inak skončíte ako väčšina korporátov. Budete sedieť na 100 ročných zmluvách so štátnou správou lebo len tá je schopná podpísať nevýhodné kontrakty pretože na reálnom trhu nebudete konkurencieschopný s tým ako to aktuálne robíte.
Autor: Peter Stanek | Owner & Commercial Director
 • Náhľad - Small Cover
  Obchodný Riaditeľ
  Ohrozený druh alebo
  škodná na odstrel?
  Skutočne si myslíte, že najlepší obchodník má potrebný skillset na tvorbu a riadenie obchodných procesov?
  Efektívny Obchodník
  Kto nemá v Pajplajne 200 leadov, letí!
  Aktivity sú alfa a omega obchodného procesu. Ak nie su adekvátne vstupy, ako môžeme očakávať kvalitné výstupy?
  Náhľad - Small Cover
  Onboarding
  Fakt treba 9-12mes.,
  aby sme boli na nule?
  Áno, pokiaľ máme totálne neefektívny onboarding a sme ok s tým, že spálime desiatky tisíc eur "mir nix - dir nix"!
  Náhľad - Small Cover
  Syndróm Developera
  Srandy kopec ale len ak Vám nevadí strata!
  Často sa zasekávame na vytváraní rôznych "cool fičúr", no chcel ich po nás niekto? Neni to len robota pre robotu?
 • Náhľad - Small Cover
  Riadenie B2B Salesu
  Prečo som začal tvoriť obsah na túto tému?
  Vybudovať a riadiť obchodné oddelenie je ako behanie, každý si myslí, že to vie robiť... Je tomu ale skutočne tak?
  Náhľad - Small Cover
  Cesta Zákazníka
  Dve slová, ktoré Vám otočia biznis naruby!
  Pokiaľ dokonale nerozumiete tomu ako sa k Vám klient dostane, ako chcete následne tento proces optimalizovať?
  Náhľad - Small Cover
  Mentoring
  Drahá sranda, ktorá Vám ušetrí státisíce!
  Moje skúsenosti ma stáli viac ako 250 000€, môjho mentora milióny. Skutočne je nutné opakovať tie isté chyby?
  Náhľad - Small Cover
  Obchodná Agentúra
  Fakt ju potrebujem? Ak áno, tak kedy?
  Obchodná agentúra nie je liek na všetko, ba dokonca často je kontraproduktívne ju mať. Kedy je ten správny moment?
 • Náhľad - Small Cover
  Obchodný Riaditeľ
  Ohrozený druh alebo škodná na odstrel?
  Skutočne si myslíte, že najlepší obchodník má potrebný skillset na tvorbu a riadenie obchodných procesov?
 • Náhľad - Small Cover
  Efektívny Obchodník
  Kto nemá v Pajplajne 200 leadov, letí!
  Aktivity sú alfa a omega obchodného procesu. Ak nie su adekvátne vstupy, ako môžeme očakávať kvalitné výstupy?
 • Náhľad - Small Cover
  Onboarding
  Fakt treba 9-12mes., aby sme boli na nule?
  Áno, pokiaľ máme totálne neefektívny onboarding a sme ok s tým, že spálime desiatky tisíc eur "mir nix - dir nix"!
 • Náhľad - Small Cover
  Syndróm Developera
  Srandy kopec ale len ak Vám nevadí strata!
  Často sa zasekávame na vytváraní rôznych "cool fičúr", no chcel ich po nás vôbec niekto? Neni to len robota pre robotu?
 • Náhľad - Small Cover
  Riadenie B2B Salesu
  Prečo som začal tvoriť obsah na túto tému?
  Vybudovať a riadiť obchodné oddelenie je ako behanie, každý si myslí že to vie robiť... Je tomu ale skutočne tak?
 • Náhľad - Small Cover
  Cesta Zákazníka
  Dve slová, ktoré Vám otočia biznis naruby!
  Pokiaľ dokonale nerozumiete tomu ako sa k Vám klient dostane, ako chcete následne tento proces optimalizovať?
 • Náhľad - Small Cover
  Mentoring
  Drahá sranda, ktorá Vám ušetrí státisíce eur!
  Moje skúsenosti ma stáli viac ako 250 000€, môjho mentora milióny. Skutočne je nutné opakovať tie isté chyby?
 • Náhľad - Small Cover
  Obchodná Agentúra
  Fakt ju potrebujem? Ak áno, tak kedy?
  Obchodná agentúra nie je liek na všetko, ba dokonca často je kontraproduktívne ju mať. Kedy je ten správny moment?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram