Mentoring - Drahá sranda, ktorá Vám ušetrí státisíce eur!

Mentoring
Drahá sranda, ktorá Vám ušetrí státisíce eúr!

Máte radšej podcasty? Všetky epizódy nájdete na týchto platformách...

YouTube-Podcast
Apple-Podcast
Spotify-Podcast
Google-Podcast
YouTube-Podcast
Apple-Podcast
Spotify-Podcast
Google-Podcast
Cold-Outreach AnalyticsCold-Outreach Analytics
Mentoring nemusí vždy nutne znamenať, že je to drahá sranda, ale pokiaľ chcete prvoligových mentorov, tak tých zvyčajne nezískate zadarmo. 


Samozrejme môžu aj najskúsenejší borci mať nejaký čas vyhradený pre začínajúcich podnikateľov či rôzne dobročinné organizácie, kde je logické, že oni dostávajú isté veci “pro bono”, no tak ako ja, tak aj mnoho iných mentorov už sa v tomto smere spálilo, a robia niečo zadarmo len veľmi výnimočne. Prečo? 

Pretože čo je zadarmo, toho si ľudia nevážia.


Naopak, ak niekomu za to, že Vám radí v biznise platíte fakt mastnú hodinovku, tak sa snažíte tú investíciu čo najviac zužitkovať, aby Vám reálne pomohla. Ani nespočítam koľkým ľuďom som dával rôzne konzultácie zdarma, a výsledok? Vypočuli si to a naďalej robili veci ako dovtedy a len hundrali, že prečo im biznis nešlape.

To, že si platíte za mentora, samozrejme jemu nosí nejakú hodnotu, ale to, že to platíte Vám prináša oveľa vyššiu hodnotu ako je spomínaná hodinovka jemu, pretože vďaka tomu ste nútení rady aplikovať - ak Vám teda nie je jedno, že vyhadzujete peniaze za mentora von oknom a chcete mať z toho aj nejaký úžitok.

Ak by som si mal vybrať či radšej budem robiť chyby, alebo si zoberiem drahého mentora tak som za mentora. 


Jasné, sú situácie, kedy jednoducho nemáte tie peniaze na neho v tom momente, no v prípade, že to tak je tak ste úplne v počiatočnej fáze podnikania a nepotrebujete prvoligového mentora, pretože aj keby Vám dal tie najlepšie rady na svete, nebudete ich vedieť aplikovať, pretože ste úplne niekde inde mentálne.

V tejto fáze si hľadajte skôr kamarátov, ktorí sú v podnikaní o level-dva vyššie, ale nie takých, ktorí sú o 20 levelov vyššie. Ak “točíte” desiatky tisíc ročne, nemá zmysel si hľadať mentora, ktorý točí desiatky miliónov, lebo jeho rady Vás nemajú ako posunúť, vy nemáte jeho skill, firmu, rozpočet. 

Rovnako ako tomu, čo točí desiatky mega sú na dve veci rady od Elona Muska či Jeffa Bezosa, pretože oni točia miliardy a riešia úplne iné problémy ako ten čo točí desiatky mega, on si potrebuje hľadať niekoho, kto točí napr. 100 mega, pretože je to relatívne blízko jeho situácii.

Jasné, je to obrovský rozdiel, no mentálne to nie je taký veľký krok a od desiatok ku stovkám mega je to len malý krôčik, s ktorým Vám môže významne pomôcť niekto kto už si tým prešiel v posledných 5 rokoch, ale nie ten, ktorý tam bol pred 20 rokmi lebo proste všetko sa za ten čas zmenilo. Trh, klienti, technológie… Proste všetko.

Mentoring vs. coaching

V podstate rozdiel je najmä v tom, že coach sa snaží Vám klásť správne otázky, aby ste si začali isté veci uvedomovať, a odhaľuje Váš potenciál, o ktorom neviete, že ho máte.

Narozdieľ od toho mentor sa nesnaží z Vás spraviť toho potenciálneho “ubermenscha”, mentor je ako keby skratka k cieľu, kde nepotrebujete sa hodiny dlabať v nose a premýšľať nad nesmrteľnosťou chrústa, ale proste Vám ten mentor ukáže prstom, že pozri toto je chrúst, rozšliapne ho a Vám je v tú chvíľu jasné ako chrúst vyzerá, a že nesmrteľný asi nebude.

Maximálne Vám ten mentor vysvetlí súvislosti okolo toho, aby ste vedeli ako daných chrústov v budúcnosti detekovať, ako s nimi pracovať atď., proste Vám ukáže exaktné riešenie a priamu cestu k cieľu. 

Vy by ste sa k nej dopracovali aj sami, len by ste museli nájsť XY ciest, ktoré nefungujú než nájdete tú, ktorá funguje, a mentor Vám proste len ukáže prstom, ktorá je tá správna, čím ušetríte hromadu času a šialené peniaze, ktoré by ste inak spálili na nezdarených pokusoch k tomu, aby ste našli tú správnu cestu.

Je dobré začať coachingom alebo mentoringom?

To záleží skôr od toho čo je Vašim cieľom, v podstate sú to 2 úplne odlišné disciplíny. 

Pokiaľ chcete budovať seba ako človeka a budovať dlhodobú hodnotu, tak choďte do coachingu.


Je to ako SEO (search engline optimization - optimalizácia pre vyhľadávače), coach robí to, že sa Vás snaží naviesť k tomu, aby ste sami seba optimalizovali v prirodzenom prostredí čím budujete sami seba, a to môže viesť k dlhodobým výsledkom vo viacerých oblastiach. 

Nevýhoda je len, že rovnako ako SEO to je beh na dlhú trať a treba rátať s dlhodobejšími investíciami (časovými aj finančnými), ktoré sa jedného dňa zúročia, ale zďaleka sami seba nezaplatia v krátkodobom horizonte a ešte k tomu často aj nepriamo, že si tú súvislosť ani neuvedomíte.

Narozdiel od toho do Mentoringu hodíte 1 000€ a o mesiac Vám vypadne 5 000€ v úsporách či ziskoch na konkrétnych veciach. 


Jednoducho si kupujete čas a skúsenosti, ktoré Vás posunú výrazne vpred vo veľmi krátkom čase a vyriešia Vám konkrétne problémy, ktoré riešite.

Zvoliť si riadený či voľný coaching?

To zase záleží od toho, kam sa chcete dostať. Či je to všeobecný coaching alebo coaching na konkrétne špecifické veci. Ja aktuálne využívam oba druhy coachingu. 

Voľný coaching ma posúva všeobecne a náhodou nachádzame odpovede, ktoré ani nehľadám ale nejako plynule sa k ním v rámci procesu dopracúvame.

Na druhú stranu riadený coaching sa ma snaží nasmerovať okrem iného aj za pomoci “gallup assesmentu” (vygooglite si koho zaujíma) ku tomu, aby som nejako komplexnejšie štrukturovane poznal svoje silné a slabé stránky a učí ma s nimi pracovať, t.j. existuje metodológia, ktorá ma približuje k tomu, aby som isté aspekty týchto stránok buď posilnil, doplnil alebo eliminoval. 

Rovnako ako Gallup Assesment teraz pracujeme na ďalších moduloch, ako napr. Emocionálna Inteligencia, kde trpím závažnými nedostatkami, či Mentálna húževnatosť, ktorá má za cieľ posilniť to čo už teraz mám nejakým spôsobom rozvinuté, ale chcem to ešte viac “vybombiť” v tomto smere.

Mentoring ako prirodzený follow-up coachingu…

Je úplne jedno či začnete u mentoringu alebo u coachingu, skôr či neskôr sa dopracujete aj k tomu druhému. Prečo? 

Pretože ak riešite jedno či druhé, ste človek ktorý chce posúvať vpred seba aj firmu, a ak už ste takto nastavený a uvedomujete si hodnotu týchto aktivít, tak prirodzene chcete posúvať svoje hranice vo viacerých smeroch.

Učenie sa z vlastných chýb je podstatne drahšie!

Skúšali ste niekedy spočítať koľko Vás stáli chyby, ktoré ste v biznise urobili? 

Ja sa motám niekde okolo 250 000€ za moju cca 12 ročnú históriu, a môjho mentora to stálo niekoľko miliónov eur. 


Skutočne si myslíte, že mentoring je až tak drahé sranda?

Skúste si spočítať hodnotu Vašich zlých rozhodnutí.


Pokiaľ podnikáte / snažíte sa podnikať viac ako 5 rokov, som presvedčený, že už toto dokážete vyčísliť cca. A verím, že cena, ktorú by ste zaplatili za rôzne coachingy či mentoringy je zanedbateľná oproti tomu koľko Vás tie chyby stáli v reálnom živote. O ušetrenom čase a ušlom zisku nehovoriac v prípade, že by ste dokázali oveľa rýchlejšie akcelerovať Váš rozvoj ako podnikateľa, alebo si ozaj myslíte, že by sa nič nezmenilo, keby Vám niekto dal do rúk mapu k cieľu, na rozdiel od toho, aby ste museli blúdiť v šere a postupne ju objavovať?

Správny mentor je základ úspešného rozvoja!

Vybrať mentora je zase disciplína sama o sebe, no základ je hľadať si relevantného človeka na Váš problém. 

Neexistuje mentor na všetko, no ak hľadáte pomoc s operatívou, hľadajte bývalého COO ideálne z väčšej spoločnosti. 


Ja som síce relatívne veľký “hejter” korporátov a veľkých firiem ohľadom ich neefektivity, no “costy” si stráži každá firma či je veľká alebo malá, a asi ťažko budete hľadať nejakého startupistu na riadenie operatívy, na to ozaj treba skill z veľkej spoločnosti keďže táto disciplína nie je až tak o kreatíve ako o štruktúrovanosti a presných postupoch.

Na druhú stranu, ak hľadáte mentora pre pozíciu CEO či v rámci budovania Sales oddelenia, zabudnite na korporáty. 


Určite je dobré sa nimi inšpirovať čo sa týka smerníc, postupov a štrukturovanosti, no táto pozícia sa za posledné desaťročia zásadne menila v čase a korporát nie je úplne to, čo si chcete priniesť do firmy v kompletnom prevedení.

Prečo? Jednoducho preto, lebo tieto pozície si vyžadujú oveľa vyššiu mieru kreativity, a najmä aktuálnosti čo sa týka kontextu dnešného sveta. Darmo máte najskúsenejšieho korporátneho CEO, on celý život fungoval v zabehnutých koľajách, ktoré mu neumožňovali robiť to, čo je najlepšie ale to čo je najbezpečnejšie.

Úlohou CEO veľkej spoločnosti nie je spraviť dvojnásobok na budúci rok, jeho úlohou je udržiavať to čo je v nejakej významnejšej veľkosti, aby sa to nerozsypalo a 5% medziročný rast ako vedľajší efekt je považovaný za úspech. 


No ak hľadáte mentora, tak verím že 90% z Vás nie je v pozícii korporátu a viac Vám pomôže úspešný start-upista než “korporátnik”, a to aj za predpokladu, že historicky robil menšie čísla ako vy aktuálne, no dôležitá je dynamika - t.j. “cost-benefit” pomer, rýchlosť a schopnosť reflektovať zmeny tejto dynamickej doby a efektívne implementovať do firemných procesov.

Záver:

Nedá sa povedať s čím začať, záleží v akej ste životnej a biznisovej fáze, aké máte potreby, ciele, rozpočet atď. a jediný človek, ktorý si dokáže na toto odpovedať ste vy sám.

Ak máte peňazí dosť a neriešite návratnosť okažitú, choďte do oboch súčasne

Ak nemáte čas na obe ale máte peniaze, zaplaťte sebe coaching a Vašim manažérom mentoring.

Ak peňazí až toľko nemáte tak jednoznačne najprv mentoring pokiaľ máte konkrétne problémy, ktoré sa ním dajú vyriešiť, pretože tam je rýchla a jasná návratnosť investícií.

Ak máte zabehnutú firmu, ktorú sám riadite, máte limitovaný čas, 50 rokov a nezaujíma Vás budúcnosť ale aktuálne problémy? Zabudnite na coacha a choďte do mentoringu.


Dá sa to brať ako OPEX (náklady na prevádzku), pretože ok tu síce zaplatím A, ale tu sa mi vráti B, je to ako nákup hocijakého softwaru či kurzu, ktorý Vás teleportuje tam, kde by ste sa inak nedostali, alebo by ste sa tam dostali za veľmi dlhý čas a za vyšších nákladov v konečnom dôsledku.

Či už sa ale nakoniec rozhodnete pre jedno alebo pre druhé, každopádne je to dobrý začiatok ktorý znamená, že ste sa rozhodli nezakrnieť, ale naozaj chcete na sebe zamakať a je úplne jedno či sa bavíme o profesionálnom coachingu, top-level mentoringu alebo či si si beriete k srdcu rady od Vášho suseda, ktorý je o pár desiatok či stovák tisíc pred Vami čo sa objemu biznisu týka, pokiaľ sa máte čo naučiť, je to vždy dobrá voľba. 

Len teda... odporúčal by som si dávať majzla na to, od koho si dané rady beriete. Ono niekedy ľudia ich síce myslia dobre, ale reálne na tom nie sú zase až tak dobre ako by človek očakával a môžu Vášmu biznisu viac uškodiť ako pomôcť.
Autor: Peter Stanek | Owner & Commercial Director
 • Náhľad - Small Cover
  Obchodný Riaditeľ
  Ohrozený druh alebo
  škodná na odstrel?
  Skutočne si myslíte, že najlepší obchodník má potrebný skillset na tvorbu a riadenie obchodných procesov?
  Efektívny Obchodník
  Kto nemá v Pajplajne 200 leadov, letí!
  Aktivity sú alfa a omega obchodného procesu. Ak nie su adekvátne vstupy, ako môžeme očakávať kvalitné výstupy?
  Náhľad - Small Cover
  Onboarding
  Fakt treba 9-12mes.,
  aby sme boli na nule?
  Áno, pokiaľ máme totálne neefektívny onboarding a sme ok s tým, že spálime desiatky tisíc eur "mir nix - dir nix"!
  Náhľad - Small Cover
  Syndróm Developera
  Srandy kopec ale len ak Vám nevadí strata!
  Často sa zasekávame na vytváraní rôznych "cool fičúr", no chcel ich po nás niekto? Neni to len robota pre robotu?
 • Náhľad - Small Cover
  Riadenie B2B Salesu
  Prečo som začal tvoriť obsah na túto tému?
  Vybudovať a riadiť obchodné oddelenie je ako behanie, každý si myslí, že to vie robiť... Je tomu ale skutočne tak?
  Náhľad - Small Cover
  Cesta Zákazníka
  Dve slová, ktoré Vám otočia biznis naruby!
  Pokiaľ dokonale nerozumiete tomu ako sa k Vám klient dostane, ako chcete následne tento proces optimalizovať?
  Náhľad - Small Cover
  Mentoring
  Drahá sranda, ktorá Vám ušetrí státisíce!
  Moje skúsenosti ma stáli viac ako 250 000€, môjho mentora milióny. Skutočne je nutné opakovať tie isté chyby?
  Náhľad - Small Cover
  Obchodná Agentúra
  Fakt ju potrebujem? Ak áno, tak kedy?
  Obchodná agentúra nie je liek na všetko, ba dokonca často je kontraproduktívne ju mať. Kedy je ten správny moment?
 • Náhľad - Small Cover
  Obchodný Riaditeľ
  Ohrozený druh alebo škodná na odstrel?
  Skutočne si myslíte, že najlepší obchodník má potrebný skillset na tvorbu a riadenie obchodných procesov?
 • Náhľad - Small Cover
  Efektívny Obchodník
  Kto nemá v Pajplajne 200 leadov, letí!
  Aktivity sú alfa a omega obchodného procesu. Ak nie su adekvátne vstupy, ako môžeme očakávať kvalitné výstupy?
 • Náhľad - Small Cover
  Onboarding
  Fakt treba 9-12mes., aby sme boli na nule?
  Áno, pokiaľ máme totálne neefektívny onboarding a sme ok s tým, že spálime desiatky tisíc eur "mir nix - dir nix"!
 • Náhľad - Small Cover
  Syndróm Developera
  Srandy kopec ale len ak Vám nevadí strata!
  Často sa zasekávame na vytváraní rôznych "cool fičúr", no chcel ich po nás vôbec niekto? Neni to len robota pre robotu?
 • Náhľad - Small Cover
  Riadenie B2B Salesu
  Prečo som začal tvoriť obsah na túto tému?
  Vybudovať a riadiť obchodné oddelenie je ako behanie, každý si myslí že to vie robiť... Je tomu ale skutočne tak?
 • Náhľad - Small Cover
  Cesta Zákazníka
  Dve slová, ktoré Vám otočia biznis naruby!
  Pokiaľ dokonale nerozumiete tomu ako sa k Vám klient dostane, ako chcete následne tento proces optimalizovať?
 • Náhľad - Small Cover
  Mentoring
  Drahá sranda, ktorá Vám ušetrí státisíce eur!
  Moje skúsenosti ma stáli viac ako 250 000€, môjho mentora milióny. Skutočne je nutné opakovať tie isté chyby?
 • Náhľad - Small Cover
  Obchodná Agentúra
  Fakt ju potrebujem? Ak áno, tak kedy?
  Obchodná agentúra nie je liek na všetko, ba dokonca často je kontraproduktívne ju mať. Kedy je ten správny moment?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram